Jakie konto bankowe wybrać dla cudzoziemca?
Aby założyć konto w banku w Polsce, konieczne jest przedłożenie pewnych dokumentów, w tym takich, które potwierdzą naszą tożsamość. W przypadku Polaków nie stanowi to żadnego problemu, jednak obcokrajowcy mogą już natknąć się na pewne trudności. Inaczej traktowane są również w większości banków osoby posiadające status rezydenta, a inaczej obcokrajowcy bez takiego statusu. Co zatem powinien brać pod uwagę cudzoziemiec, który chce otworzyć konto bankowe w naszym kraju?
- Jakie banki oferują konta bankowe dla cudzoziemców?
- Trudności w założeniu konta w banku przez cudzoziemców
- Jak otworzyć konto dla cudzoziemca w Polsce?
- Jakie ułatwienia dla cudzoziemców powinny wprowadzić banki?
Jakie banki oferują konta bankowe dla cudzoziemców?
Trzeba przyznać, że cudzoziemcy mają całkiem spory wybór, gdyż w Polsce aż kilkanaście banków ma w swojej ofercie konta bankowe dla osób, które nie są obywatelami naszego kraju. Należą do nich m.in. Bank Pocztowy, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Getin Bank, ING Bank Śląski, Bank Pekao, czy PKO Bank Polski. Oczywiście wymagania dotyczące potwierdzenia swojej tożsamości różnią się w poszczególnych instytucjach finansowych.
Którą z ofert wybrać? Konto bankowe pomoże wybrać Bankier, nie mniej szczególną uwagę należy zwrócić na to, jakie dokumenty są wymagane oraz jakie warunki prowadzenia konta proponuje dany bank. Kluczowe znaczenie będzie miało też to, czy cudzoziemiec posiada status rezydenta.
Trudności w założeniu konta w banku przez cudzoziemców
Pierwszą przeszkodą, jaką najczęściej napotykają obcokrajowcy, jest brak numeru PESEL, ale nie tylko. Banki często wymagają takich dokumentów, jak ważny paszport, wiza, karta pobytu (stałego lub czasowego), umowa o pracę lub zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studia. Zdarza się, że konieczne jest przedłożenie dodatkowego dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania na terenie Polski. Druga trudność polega na tym, że większość banków uniemożliwia założenie konta obcokrajowcom przez internet lub aplikację mobilną. Cudzoziemcy są więc zmuszeni do poszukiwań placówki wybranego przez siebie banku.
Niejednokrotnie problemem jest też bariera językowa. Wiele spraw związanych z otwarciem rachunku bankowego załatwia się z konsultantem, jednak nie każdy pracownik banku na tym stanowisku włada językami obcymi, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Zdarza się również, że podstawowe dokumenty, takie jak regulamin, umowa, czy tabela opłat i prowizji dostępna jest wyłącznie w języku polskim, przez co cudzoziemiec niewładający tym językiem zmuszony jest do poszukiwania tłumacza.
Jak otworzyć konto dla cudzoziemca w Polsce?
Aby zaoszczędzić sobie czasu oraz jak najlepiej przygotować się do wizyty w banku, celem założenia konta, warto zacząć od wykonania telefonu na infolinię. Podczas rozmowy z konsultantem należy opisać swoją sytuację i poprosić o udzielenie dokładnych wskazówek odnośnie dokumentów, które będą niezbędne na miejscu. Konieczne będzie zapewne podanie nazwy posiadanego dokumentu uprawniającego do przebywania w Polsce.
Najważniejsze pytania, jakie należy zadać konsultantowi podczas rozmowy telefonicznej, dotyczą tego, jakie dokładnie dokumenty będą konieczne do otwarcia konta, czy będzie wymagany numer PESEL, czy w pobliżu znajduje się placówka obsługująca klientów w języku, który umożliwi swobodną komunikację, a także czy wybrany bank daje cudzoziemcom dostęp do usług dodatkowych, powiązanych z kontem.
Ja widać, głównym kryterium wyboru konta bankowego dla cudzoziemców jest to, czy posiadają oni wymagane dokumenty. Warto jednak sprawdzić dokładnie wszystkie banki, których wymagania zostały spełnione i porównać koszt prowadzenia rachunku.
Jakie ułatwienia dla cudzoziemców powinny wprowadzić banki?
Bez wątpienia największą bolączką jest brak ujednoliconych wymagań ze strony banków. Praktycznie każdy bank ustala własne kryteria dotyczące otwarcia kont przez obcokrajowców. Drugą kwestią jest ułatwienie cudzoziemcom uzyskania informacji i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Sprawna komunikacja, jest w tym wypadku kluczowa.
W ostatnich latach można zauważyć zdecydowany wzrost ilości cudzoziemców w Polsce. Przebywają oni na terenie naszego kraju legalnie, pracują lub studiują, w związku z czym posiadanie konta w banku jest im niezbędne. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej, które nie posiadają statusu rezydenta. Miejmy jednak nadzieję, że niebawem zacznie się to zmieniać.