Świadczymy nasze usługi także przedsiębiorstwom zagranicznym, które mają prawo posiadać w Polsce własne przedstawicielstwa. Takie firmy nie mają obowiązku od razu rejestrować nowej działalności gospodarczej, natomiast istnieje wiele innych aspektów formalnych, przez które bezpiecznie przeprowadzamy i służymy jako przewodnicy po polskim prawie.
Moja firma może z powodzeniem i sukcesem działać w Polsce. Procedury i formalności załatwili za mnie prawnicy z Kancelarii.
W Polsce działać mogą zarówno rodzime przedsiębiorstwa, jak i zagraniczne. Jak jednak regulowane jest to prawnie? Warto wiedzieć, że jest różnica pomiędzy tym, czy chce się w Polsce założyć oddział firmy, czy jej przedstawicielstwo. Okazuje się bowiem, że choć dla wielu jest to to samo, to jednak w przypadku prawa istnieje rozgraniczenie. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, wówczas warto skontaktować się z kancelarią prawniczą, które zajmuje się sprawami tego typu.
Dlaczego to tak istotne? Odział w Polsce może istnieć tylko wówczas, gdy działalność, jaką przedsiębiorstwo będzie oferować w kraju nad Wisłą, będzie się mieściła w obszarze przedmiotu działalności spółki-matki. Oznacza to, że nie da się otworzyć w Polsce firmy będącej oddziałem jakiegoś zagranicznego przedsiębiorstwa, ale zajmować się zupełnie czymś innym.
Z kolei przedstawicielstwo firmy zagranicznej w Polsce to zupełnie coś innego. Decydując się na taki krok w kraju nad Wisłą, można tylko prowadzić działalność reklamową. Oznacza to, że nie można prowadzić działalności gospodarczej w sensu stricte rozumieniu tego słowa. Działalność przedstawicielstwa zagranicznej firmy w Polsce powinna oprzeć się tylko i wyłącznie na promowaniu przedsiębiorstwa.
Skoro już wiadomo, czym się różni oddział od przedstawicielstwa firmy zagranicznej w Polsce, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak je w ogóle zarejestrować?
A jak założyć oddział firmy zagranicznej w Polsce? Podobnie jak każdą firmę. Przedsiębiorca zagraniczny, a więc cudzoziemiec prowadzący działalność gospodarczą za granicą, aby otworzyć odział firmy zagranicznej w Polsce, musi wpisać się do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zrobić musi to również obywatel RP prowadzący działalność za granicą.
A jak wygląda rejestracja oddziału firmy zagranicznej w Polsce? Odbywa się na wniosek, który można złożyć tradycyjnie lub elektronicznie. Warto jednak wiedzieć, że na początku dobrze zweryfikować, czy w akcie założycielskim przedsiębiorstwa dopuszcza się prowadzenie oddziałów zagranicznych spółki. Ponadto, należy uchwalić ustalenia stosowną uchwałą. W napisaniu niezbędnych dokumentów może pomóc prawnik z kancelarii LexAdvena.
Dlaczego to takie ważne? Do wniosku, by powstał oddział przedsiębiorcy zagranicznego, należy dołączyć wiele dokumentów. Wśród nich jest akt założycielski, umowa lub statut, a także odpis z rejestru wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski.
Można założyć jeden odział w Polsce firmy zagranicznej, ale można też kilka. Wówczas można złożyć wymagane dokumenty w aktach jednego z oddziałów.
Warto wiedzieć, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego zlokalizowany w Polsce nie jest odrębnym podmiotem podatkowym w stosunku do spółki-matki, a jej organizacyjnie i majątkowo wyodrębnioną częścią. Tak więc nie ma konieczności płacenia podatku dochodowego od osób prawnych. NIP nadany oddziałowi zagranicznej spółki na terytorium Polski jako płatnikowi składek powinien służyć tylko do rozliczeń składek ZUS i PIT, a więc w sytuacji, gdy zatrudnia pracowników.
A jak się ma otwarcie przedstawicielstwa firmy zagranicznej w Polsce do kwestii opodatkowania? Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami nie jest to zakład, a więc w związku z jego działalnością polegającą na charakterze przygotowawczym lub pomocniczym, nie ma konieczności płacenia podatku dochodowego od osób prawnych. Przedstawicielstwo firmy zagranicznej w Polsce nie musi też składać deklaracji CIT-2 i CIT-8.
Jeśli jednak zatrudnia pracowników, wówczas musi płacić podatek dochodowy od osób fizycznych, a także składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
A jak jest z podatkiem VAT? W związku z tym, że przedstawicielstwo jest częścią zagranicznego przedsiębiorstwa, a nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, nie może zostać uznane za podatnika podatku VAT. Nie podlega więc wpisowi do rejestru podatników VAT.
Warto wiedzieć, że w związku z tym prawo do ubiegania się o zwrot VAT z faktur zapłaconych przez przedstawicielstwo przysługuje przedsiębiorstwu zagranicznemu. Warto o wszystkie szczegóły dopytać pracowników kancelarii.