Zadzwoń

795 952 432

Facebook

Linkedin

Search
 

Problemy prawne w pracy

a

Lex Advena Prawo dla obcokrajowców w Polsce
Pomagamy, doradzamy, wspieramy

Pomoc w rozwiązaniu problemów prawnych w pracy w Kancelarii Lex Advena:

Pomagają specjaliści w prawie pracy

Wsparcie na każdym etapie sprawy

Pomoc przy wypełnianiu formularzy, składaniu pism do urzędów

Adwokaci Kancelarii rozmawiają w języku angielskim i rosyjskim

Biuro Kancelarii znajduje się w centrum Wrocławia

Jak pomagamy?

Jesteś pracownikiem w Polsce? Masz jakikolwiek problem w zakładzie pracy związany z wykonywanym zajęciem? Twój pracodawca nieodpowiednio naliczył Twoje wynagrodzenie lub nie chce go wypłacić? Jeśli dotykają Cię podobne problemy, to my pomożemy Ci je rozwiązać.

Pomocni, rzetelni - tak w skrócie. Pomogli mi i moim znajomym z pracy rozwiązać problemy. To, co wydawało się trudne i nie do rozwiązania okazało się proste.

Masz problemy prawne w pracy i poszukujesz porady prawnej i pomocy specjalistów?

Jak zostać zatrudnionym?

Pierwszym problemem prawnym, z jakim spotykają się osoby chcące podjąć pracę, jest spełnienie narzuconych przepisami wymagań, by móc zostać zatrudnionym. Szczególnie rozbudowane przepisy dotyczą cudzoziemców. Zatrudnianie cudzoziemców odbywa się na ściśle określonych zasadach. Pracodawca musi sprawdzić, czy ubiegający się o pracę posiada ważny dokument uprawniający go do pobytu na terytorium Polski. Dla cudzoziemca pochodzącego z państwa nie należącego do Unii Europejskiej takim dokumentem jest zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwolenie na pobyt.

Musi on także posiadać tytuł pobytowy, którego podstawa uprawnia do wykonywania pracy. Podstawą takiego tytułu może być wiza, zezwolenie na pobyt czasowy, wiza wydana przez inne państwo obszaru Schengen lub dokument pobytowy wydany przez inne państwo obszaru Schengen.

Bez względu na to, jaki dokument będzie podstawą do zatrudnienia, pracodawca jest zobowiązany do zrobienia jego kopii i przechowywania przez cały okres pracy.

Jakie prawa ma cudzoziemiec w pracy?

Cudzoziemcom pracującym w Polsce przysługują pewne prawa. Między innymi mają prawo do otrzymywania wynagrodzenia nie niższego niż określone w zezwoleniu na pracę, oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę.

Mają też prawo otrzymania egzemplarza zezwolenia na pracę lub oryginału oświadczenia złożonego przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy i wpisanego do ewidencji świadczeń oraz otrzymania pisemnej umowy w zrozumiałym dla siebie języku, stanowiącej podstawę wykonywania pracy. Jeżeli skorzystanie z któregoś z tych praw zostanie uniemożliwione, kancelaria prawna dla cudzoziemców powinna zająć się sprawą.

Potrącenia z wynagrodzenia

Przedmiotem, którym może zająć się pomoc prawna dla obcokrajowców, jest też kwestia potrąceń wynagrodzenia. Prawnik dla cudzoziemców pomoże wyjaśnić, w jakich sytuacjach potrącanie z wynagrodzenia jest bezprawne, a w jakich pracodawca jest do tego uprawniony. Generalnie potrącenia może on dokonać, by uregulować wierzytelności z tytułu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, kar pieniężnych, sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych oraz innych należności.

Prawa cudzoziemca do urlopu

Kwestie urlopu również mogą sprawiać problemy. Trzeba pamiętać, że urlop wypoczynkowy, który nie zostanie wykorzystany w danym roku kalendarzowym, powinien zostać udzielony do 30 września następnego roku kalendarzowego – wtedy to pracownik musi przynajmniej rozpocząć jego wykorzystywanie.

Innym problemem jest odwołanie z urlopu – czy pracodawca ma do tego prawo? Owszem, ale tylko w wypadku, gdy obecności danego pracownika w zakładzie wymagają okoliczności, które były nieprzewidziane w chwili, gdy brał on urlop. Czasem niezbędna może być pomoc prawna w pracy dla cudzoziemców, by jednoznacznie określić, czy wymagane okoliczności w konkretnym przypadku miały miejsce.

Inne problemy prawne

Jeśli pracujesz w Polsce, a otrzymałeś zakaz wjazdu na terytorium kraju, konieczne jest staranie się o skrócenie deportacji. W tym celu należy ustanowić na terenie Polski pełnomocnika, który złoży wniosek o cofnięcie zakazu, wniesie opłaty skarbowe, a także odbierze decyzję w tej sprawie.

Na koniec warto wiedzieć, że małżeństwo z Polakiem może ułatwić uzyskanie zezwolenia na pracę. Po kilku latach staje się także podstawą do uzyskania obywatelstwa polskiego.