Meldunek a obcokrajowcy, kiedy obowiązkowy, terminy meldunkowe dla cudzoziemców
Zarówno obywateli Polski, jak i obcokrajowców przebywających na terenie naszego kraju, obowiązuje meldunek. Co to jest? Jak należy go zgłosić i do kiedy? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
- Obowiązek meldunkowy – co to jest, dla kogo?
- Meldunek stały i czasowy – terminy dla obocokrajowców
- Jak złożyć wniosek o meldunek?
Obowiązek meldunkowy – co to jest, dla kogo?
Obowiązek meldunkowy to konieczność zgłoszenia zameldowania w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego, zgłoszenia wyjazdu za granicę oraz powrotu z wyjazdu za granicę. Tutaj od razu warto doprecyzować, że pod pojęciem zameldowania kryje się miejsce, w którym przebywa dana osoba. Adres zameldowania określa miejscowość, ulicę, numer domu oraz, jeśli dotyczy, numer lokalu mieszkalnego. Jest to więc wskazanie konkretnego miejsca pobytu.
Obowiązek meldunkowy dotyczy każdego, kto mieszka w Polsce, bez względu na to, czy jest obywatelem tego kraju, czy obcokrajowcem. Przy czym wyróżnia się dwa rodzaje meldunków:
- meldunek czasowy,
- meldunek stały
Konieczność zgłoszenia meldunku czasowego występuje wtedy, gdy pobyt w Polsce trwa dłużej niż 30 dni, przy czym jednocześnie cudzoziemiec wie, że będzie wracać do kraju, w którym mieszka na stałe. A jakie są przewidziane przez ustawę terminy na złożenie takiego wniosku?
Meldunek stały i czasowy – terminy dla obocokrajowców
Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu mają obowiązek zgłosić meldunek najpóźniej w 30. dniu od przyjazdu do Polski. Jeśli nie zaliczasz się do żadnej z powyższych grup, musisz dostarczyć wniosek o meldunek najpóźniej w 4. dniu od przyjazdu do Polski. W przypadku pobytu czasowego ważne jest również to, że nie można przebywać w Polsce dłużej, niż wynika to z przyznanych dokumentów podczas legalizacji pobytu.
Terminy te dotyczą zarówno meldunku czasowego, jak i stałego. Tutaj warto jeszcze podkreślić, że należy zgłaszać także wymeldowanie się – najpóźniej w dniu, w którym wyprowadzasz się z obecnego miejsca zameldowania. Nie dotyczy to sytuacji, w której składasz wniosek wskazujący nowy adres zameldowania, wtedy zostaniesz automatycznie wymeldowany z poprzedniego miejsca.
Jak złożyć wniosek o meldunek?
Wniosek o meldunek można złożyć na dwa sposoby – przez internet lub osobiście w urzędzie gminy znajdującej się na terenie, na którym mieszkasz. Przy czym tutaj trzeba zaznaczyć, że możliwość wypełnienia wniosku i przesłania dokumentów drogą elektroniczną obowiązuje wyłącznie obcokrajowców będących obywatelami państw UE lub EFTA, a także członków rodzin tych obywateli. Wniosek przez internet złożysz pośrednictwem profilu zaufanego.
Usługa meldunkowa jest bezpłatna. Jeśli będziesz chciał uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu, pierwszy dokument zostanie wydany bez żadnych opłat, natomiast za każdy następny zapłacisz 17 zł (np. gdy go zgubisz lub będziesz chciał się zameldować w nowym miejscu).
Dokumentem potwierdzającym miejsce pobytu może być umowa najmu, oświadczenie właściciela lokalu potwierdzające twój pobyt w nim (wtedy należy dodatkowo dostarczyć dokument potwierdzający tytuł prawny do mieszkania właściciela), czy odpis z księgi wieczystej, jeśli mieszkanie jest twoją własnością. Gdy składasz wniosek online, dokumenty te mogą mieć postać elektroniczną lub stanowić cyfrowe odwzorowanie, czyli skan.