Zadzwoń

795 952 432

Facebook

Linkedin

Search

Jak sprawdzić status sprawy karty pobytu? Gdzie szukać pomocy, gdy odmówiono karty pobytu?

Sprawdzanie wniosku na komputerze

Jeśli jesteś obcokrajowcem i planujesz w Polsce pobyt dłuższy niż trzy miesiące, musisz wnioskować o zezwolenie na pobyt, na podstawie którego wydawany jest specjalny dokument. A co trzeba zrobić, aby uzyskać status sprawy? Jakie kroki podjąć, gdy legalizacja pobytu w Polsce się nie powiodła?

Jak uzyskać kartę pobytu?

Na początku trzeba wiedzieć, że karta pobytu jest dokumentem, który potwierdza tożsamość cudzoziemca przebywającego w Polsce, a także poświadcza posiadanie uprawnień do przebywania na terenie RP. Co istotne, aby można było ją uzyskać, najpierw należy otrzymać odpowiednie zezwolenie.

Najczęściej jest to zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, a także pobyt rezydenta długoterminowego UE. Można się o nią starać również w sytuacji, gdy posiadasz status uchodźcy, przydzielona została Ci ochrona uzupełniająca lub gdy zgoda została wydana ze względów humanitarnych.

Karta pobytu może być wydana maksymalnie na 10 lat. Po tym czasie należy ją wymienić, nie ma możliwości przedłużenia jej. Oprócz podstawowych danych, znajdują się na niej linie papilarne.

Wszelkie formalności załatwia się w urzędzie wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania. Decyzja o jej wydaniu zapada w przeciągu miesiąca, oczywiście o ile zostaną dopełnione wszelkie formalności. Konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej w wysokości 50 zł.

Legalizacja pobytu w Polsce – gdzie sprawdzić status sprawy?

Zarówno złożenie wniosku, jak i odebranie karty pobytu wymaga osobistego stawiennictwa się cudzoziemca w urzędzie. Jednak w czasie, gdy procedura jest w toku, nie trzeba odwiedzać urzędu, aby uzyskać informację dotyczącą statusu sprawy.

Jak to zrobić? Oczywiście przez internet, a dokładniej za pośrednictwem serwisu urzędu wojewódzkiego, w którym składałeś wniosek. Najczęściej wymagane jest podanie numeru sprawy, a także kodu. Może się zdarzyć, że będzie konieczne utworzenie konta w serwisie. W zależności od tego, jak działa system danego urzędu, nieco inaczej będzie to wyglądać. Dlatego warto się o to dopytać podczas dokonywania wszelkich formalności.

Karta pobytu – co zrobić, gdy zostanie cofnięta?

Jak zostało to już wspomniane, karta pobytu wydawana jest na podstawie odpowiednich zezwoleń. Jeśli je wcześniej otrzymałeś, a także dokonałeś wszelkich formalności, zostanie wydana.

Jednak wraz z cofnięciem uprawnień do przebywania na terenie Polski, zabierana jest karta pobytu. Kiedy może to mieć miejsce? Jeśli np. ustał cel pobytu, obcokrajowiec przestał spełniać wymogi na podstawie których udzielono mu zezwolenia lub gdy jego dane zostały wpisane do wykazu cudzoziemców, których pobyt jest niepożądany.

Co istotne, procedura o wydanie zezwolenia może w ogóle nie zostać wszczęta, jeśli obcokrajowiec ma obowiązek opuścić Polskę, jest aresztowany czy nie posiada dokumentów uprawniających do pobytu.

Co robić w takich sytuacjach? Najlepiej skontaktować się z prawnikiem, który ustali powód odmowy, a także sprawdzi, jakie są realne szanse na ponowne rozpoczęcie postępowania. Doświadczony adwokat wskaże również inne, możliwe rozwiązania.

7 komentarzy

 • Узенюк Ольга Ивановна
  Odpowiedz 24 maja 2022 at 22:10

  Здравствуйте.6 .12. 2021 года здал муж отпечатки пальцев на карту побыта .До 24 .05 .2022 года ничего не знаем опродвижении дела .Озимук Владимир Николаевич 5.05. 1963 .года рождения. Что делать ?

 • Узенюк Ольга Ивановна
  Odpowiedz 24 maja 2022 at 22:14

  Отправили документы 20. 12 2021 на карту побыта на дочь Озимук Дарию Владимировну 16 .09 2008 год рождения и получили только жёлтую карточку и больше ни какого ответа нет .Что делать ?

 • Chornobai Natalia
  Odpowiedz 1 lipca 2022 at 21:17

  Сhornobai Natalia 12.01.2021 відправила документи на карту побуту до цієї пори жодної інформації,що робити дальше?

 • Лариса
  Odpowiedz 5 lipca 2022 at 10:13

  Подалась три года назад на карту побыта во Вроцлаве, не дожидаясь карты уехала домой, на данный момент дело не закрыто,

  как закрыть и с кем связаться)
  Спасибі

 • ARKADII
  Odpowiedz 17 lipca 2022 at 20:31

  Здравствуйте! Подался 1 февраля 2022г в Легнице на карту побыту, сняли отпечатки пальцев, поставили печать в загранпаспорте и до сегодняшнего дня не имею никакой информации о рассмотрении моего дела. Что делать? Водитель международник ARKADII DMYTROV, 11.03.1970г.р

 • Antoni
  Odpowiedz 31 maja 2023 at 16:18

  Lepiej napisać po polsku.
  Або написати українською мовою будь ласка

 • Alik beridze
  Odpowiedz 25 września 2023 at 18:19

  Witam Chciałbym poznać mój status w sprawie karty pobytu

zostaw komentarz