Zadzwoń

795 952 432

Facebook

Linkedin

Search

Jakie prawa nabywa obcokrajowiec po ślubie z obywatelem Polski?

ślub z obcokrajowcem

Czy zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem Polski może ułatwić osobie innej narodowości proces legalizacji pobytu? Jakie prawa nabywa cudzoziemiec po ślubie z Polką lub Polakiem? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Prawo do pobytu i możliwość pracy w Polsce

Zawarcie małżeństwa z obywatelem Polski umożliwia cudzoziemcowi ubieganie się o pozwolenie na pobyt czasowy, które jest jednym z pierwszych kroków do osiedlenia się na terenie naszego kraju. Zezwolenie to pozostaje ważne do trzech lat z możliwością jego przedłużenia, a po pięciu latach mieszkania w Polsce można ubiegać się o pozwolenie na pobyt stały. Posiadanie przez cudzoziemca takiego dokumentu zwalnia go z konieczności uzyskania oddzielnego zezwolenia na pracę. Oznacza to, że cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na takich samych zasadach jak rodowici mieszkańcy naszego państwa. Warto jednak pamiętać, że pełne prawo do pracy w innych krajach Unii Europejskiej nabywa się wraz z uzyskaniem obywatelstwa polskiego lub długoterminowym pobytem UE​.

Uproszczony proces uzyskanie obywatelstwa polskiego

Chociaż ślub z obywatelem Polski nie zapewnia cudzoziemcowi automatycznie polskiego obywatelstwa, to może ułatwić proces jego uzyskania. Jeśli obcokrajowiec nieprzerwanie przebywa na terytorium naszego kraju przez co najmniej 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pozostaje w związku małżeńskim z obywatelem Polski przez co najmniej 3 lata, to może mu ono zostać nadane. Ważnym elementem procesu legalizacji pobytu w Polsce jest udokumentowanie znajomości języka polskiego poprzez zdanie oficjalnego egzaminu. Procedura ta wiąże się z koniecznością złożenia wniosku do Prezydenta RP i często zajmuje wiele miesięcy, jednak wydana decyzja nie podlega odwołaniu​​.

Dostęp do opieki zdrowotnej w Polsce dla cudzoziemca

Małżeństwo z obywatelem Polski umożliwia również obcokrajowcowi dostęp do publicznej służby zdrowia, pod warunkiem zarejestrowania się w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Odbywa się to poprzez zgłoszenie cudzoziemca przez polskiego małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego, które gwarantuje równy dostęp do świadczeń zdrowotnych, taki sam jak dla w przypadku obywateli polskich. W praktyce oznacza to dostęp do lekarza rodzinnego, opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego i refundacji leków​.

Możliwości korzystania z edukacji przez cudzoziemca w Polsce

Uzyskanie statusu małżonka obywatela Polski otwiera przed cudzoziemcem drzwi do edukacji na każdym poziomie na równych prawach z obywatelami naszego kraju. Obcokrajowiec ma prawo do nauki w szkołach publicznych, uczestnictwa w kursach językowych czy też możliwość aplikowania na studia wyższe. Wymagane jest jednak przedstawienie dokumentów potwierdzających wcześniejsze wykształcenie oraz, w przypadku studiów, zdanie egzaminów wstępnych na równi z kandydatami polskimi. Uniwersytety oferują również różne formy wsparcia dla studentów międzynarodowych, w tym kursy przygotowawcze do nauki języka polskiego i programy adaptacyjne.

Wejście w związek małżeński z osobą pochodzenia polskiego przede wszystkim ułatwia cudzoziemcowi proces ubiegania się o obywatelstwo i legalizację pobytu w Polsce. Jakie jeszcze prawa nabywa obcokrajowiec, biorąc ślub z Polką lub Polakiem? Daj znać w komentarzu.

No Comments

Leave a Comment

Translate »