Zadzwoń

795 952 432

Facebook

Linkedin

Search

Delegowanie pracowników do Niemiec — sprawdź, jakie przepisy musisz znać!

delegowanie pracowników do niemiec

Wyjazdy służbowe za granicę od wielu lat są na porządku dziennym. Delegacje odbywają się w celach pozyskania lub sprzedaży towarów, wykonania usług, pozyskania nowych partnerów biznesowych. W każdym przypadku pracodawcę i pracownika obowiązują pewne przepisy, których muszą oni przestrzegać. Jakie obowiązki i prawa dotyczą delegowania pracowników do Niemiec?

Kiedy obowiązują przepisy o delegowaniu pracowników do Niemiec?

Polskie firmy często zawierają współprace partnerskie z przedsiębiorstwami z Niemiec. Sprzedając towary lub wykonując usługi dla firm działających na terenie naszych sąsiadów, nieodłącznym elementem stają się wyjazdy za granicę. Polacy często więc zostają wysłani do Niemiec służbowych przez swoich przełożonych. Wówczas mamy do czynienia z czymś, co nazywamy delegacją. Szczegółowych informacji o delegowaniu pracowników do Niemiec udziela https://bartmanlegalupdates.com, kancelaria specjalizująca się w prawie pracy, gospodarczym i europejskim. Istotną kwestią jest to, kiedy musimy przestrzegać przepisów o delegowaniu. Są to sytuacje, gdy nasza firma zawarła umowę z partnerami biznesowymi w innych krajach Unii Europejskiej, ale również, gdy wysyłamy pracownika do naszej własnej firmy, która mieści się za granicą.

Jakie przepisy przy delegowaniu pracowników do Niemiec?

Zarówno pracownika delegowanego, jak i pracodawcę delegującego obowiązuje szereg różnych przepisów. Dotyczą one głównie kwestii formalnych oraz warunków zatrudnienia.

Zgłoszenie pracownika delegowanego

Delegowanie pracownika do Niemiec wiąże się z wieloma formalnościami zgłoszeniowymi zarówno na terenie Polski jak i w kraju przyjmującym. To, jakie dokumenty i gdzie trzeba złożyć, zależy od branży, jednak głównie są to:

  • formularz w portalu zgłoszeniowym niemieckiego urzędu celnego,
  • zgłoszenie do niemieckiego urzędu skarbowego,
  • wypełnienie wniosku u ustawowego ubezpieczyciela wypadkowego,
  • zgłoszenie do ubezpieczyciela społecznego,
  • wniosek w urzędzie meldunkowym (jeśli pracownik będzie przebywał na terenie Niemiec dłużej niż 3 miesiące).

Dokumenty niezbędne przy delegowaniu do Niemiec

Przede wszystkim pracownik musi posiadać zaświadczenie A1 i kartę EKUZ. Należy również zawrzeć aneks do umowy z pracownikiem lub porozumienie o tymczasowym zmianie miejsca pracy. Jeśli chodzi o wszelką dokumentację dotyczącą delegowania pracowników, to jej przechowywanie spoczywa na barkach pracodawcy. Zgłaszając pracowników na terenie Polski i w kraju przyjmującym należy wskazać dane osoby, która przechowuje te dokumenty wraz z adresem. Niezbędne dokumenty to: umowy z pracownikami, potwierdzenia zgłoszeń do ubezpieczalni, ewidencja czasu pracy, dokumenty dotyczące płac.

Warunki zatrudnienia pracowników delegowanych do Niemiec

W okresie delegacji pracodawca jest zobowiązany zagwarantować pracownikowi warunki pracy obowiązujące w Niemczech. Dotyczy to przede wszystkim: okresów wypoczynku, wymiaru pracy, wynagrodzenia, równouprawnienia, dodatków i zwrotów kosztów podróży.

Podatki i składki za pracowników delegowanych do Niemiec

Jeśli firma działa w Polsce, a pracownik zostaje wysłany na delegację do Niemiec, to wciąż obowiązują przepisy dotyczące polskich ubezpieczeń społecznych. Płatność podatków dochodowych zależy natomiast od długości pobytu w Niemczech. Jeśli pracownik przebywa za granicą powyżej 183 dni, to będzie płacił podatek dochodowy w kraju przyjmującym. W innych przypadkach podatki dochodowe są nadal płacone w Polsce.

brak komentarzy

zostaw komentarz