Zadzwoń

795 952 432

Facebook

Linkedin

Search

Kiedy złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?

oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Obcokrajowcy, którzy chcą pracować na terenie Polski, podlegają różnego rodzaju prawom i obowiązkom. Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku przyjezdnego jest zezwolenie na pracę. Sprawa ta jest zróżnicowana, a legalizacja pracy cudzoziemca dopuszcza kilka scenariuszy. Oświadczenie o powierzeniu pracy jest jednym z nich.

Czym jest oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi?

W Polsce pracuje coraz więcej osób spoza Unii Europejskiej. Pracownicy ci są bardzo cenieni i często poszukiwani przez polskich przedsiębiorców. Aby jednak mogli wykonywać pracę, potrzebne są różnego rodzaje zezwolenia. O legalizację pracy musi wystąpić pracodawca, natomiast legalizacja pobytu powinna zostać zainicjowana przez cudzoziemca. W Polsce najczęściej stosuje się pozwolenie na pracę typu A, które dotyczy pracowników chcących rozpocząć zatrudnienie w zakładzie, mającym swoją siedzibę na terenie RP. Na takie zezwolenie czeka się do trzech miesięcy. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które upraszczają procedurę zatrudnienia obcokrajowca i jednym z nich jest właśnie oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Dokument ten musi złożyć pracodawca w stosownym urzędzie. Oświadczenie o powierzeniu pracy nazywa się często także procedurą uproszczoną, a osoba je składająca nie ma obowiązku przeprowadzenia badań rodzimego rynku, tak, jak jest to w przypadku zezwolenia na pracę.

Kiedy można złożyć oświadczenie o powierzeniu pracy?

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie możliwe jest pod pewnymi warunkami, które są jasno określone w prawie. 29 stycznia 2022 weszły w życie nowe przepisy, które wydłużyły okres pracy, jaka może być świadczona przez cudzoziemca na podstawie dokumentu. Dotychczas bowiem praca na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy mogła trwać maksymalnie 6 miesięcy – później można było takie oświadczenie ewentualnie przedłużyć. Obecnie okres ten wynosi 24 miesiące, i nie dotyczy pracy sezonowej, na którą trzeba uzyskać specjalne zezwolenie. Oświadczenie o powierzeniu pracy może dotyczyć obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy. Jeśli chodzi o czas, w którym należy takie oświadczenie złożyć, musi to być oczywiście przed podjęciem pracy przez obcokrajowca. Z zasady procedura wpisania oświadczenia trwa 7 dni.

Gdzie złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi 2021?

Obecnie oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy można złożyć nawet online, co jest jednym z prostszych sposobów na załatwienie tej sprawy. Odpowiedni formularz można wypełnić na stronie praca.gov.pl, należy także dołączyć do niego specjalne dokumenty. To szybki sposób na zalegalizowanie pracy cudzoziemca. Innym sposobem jest osobiste złożenie oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy. Warto tutaj zaznaczyć, że urzędy mogą mieć różne wytyczne odnośnie składania oświadczeń, dobrze jest więc sprawdzić na stronie danej placówki, w jaki sposób wypełnić konkretny dokument.

1 komentarz

  • pytanie mam
    Odpowiedz 28 kwietnia 2022 at 15:54

    złożyłem zaświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi, jakie są terminy?

zostaw komentarz