Zadzwoń

795 952 432

Facebook

Linkedin

Search

Ułatwienia na polskim rynku pracy. Kto korzysta z oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?

Pracownicy budowlaniu podczas remontu

W Polsce z roku na rok zatrudnia się coraz więcej cudzoziemców. Z tego powodu zostały wprowadzone ułatwienia oraz procedury oświadczeniowe, które pomagały zalegalizować posadę w kraju. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, kto z możliwych ułatwień na polskim rynku pracy może skorzystać.

Czym jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?

Oświadczenie jest dokumentem, dzięki któremu obywatel innego państwa może zajmować się zawodem w Polsce legalnie. Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi musi złożyć przełożony, który chce zatrudnić obcokrajowca, należy dodatkowo uiścić opłatę w wysokości 30 złotych. W przypadku odmowy istnieje możliwość odwołania się do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Gdzie i jak złożyć oświadczenie na zezwolenie o pracę?

Oświadczenie należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy, można tego dokonać za pośrednictwem rządowej strony internetowej lub złożyć wniosek osobiście w urzędzie. Druga opcja jednak nie wszędzie jest dostępna, niektóre z nich całkowicie zrezygnowały z przyjmowania papierowych wniosków, tak działa np. PUP m.st. Warszawy. Wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu 7 dni roboczych, jeśli sprawa nie wymaga postępowania wyjaśniającego, a w przypadku bardziej skomplikowanych spraw na rozpatrzenie wniosku można czekać nawet 2 miesiące.

Kto nie może skorzystać z ułatwienia dla cudzoziemców?

Jeszcze rok temu z ułatwionej procedury oświadczeniowej mogli skorzystać także obywatele Federacji Rosyjskiej. Po nowych rozporządzeniach o powierzaniu wykonywania pracy cudzoziemcom, które zostały wydane przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, przełożony nie może już złożyć oświadczenia, by zatrudnić Rosjanina.

Kiedy zezwolenie na pracę nie jest potrzebne?

Skorzystać z procedury oświadczeniowej mogą jednak jedynie obywatele konkretnych państw, to ułatwienie dla osób, które pochodzą z:

  • Ukrainy,
  • Białorusi,
  • Gruzji,
  • Armenii,
  • Mołdawii.

Dzięki oświadczeniu przełożony może w szybki i łatwy sposób zatrudnić nowego robotnika innej narodowości. Trzeba jednak zaznaczyć, że okres posady jest ograniczony i nie może on przekraczać 6 miesięcy, nie może to być także robota sezonowa w sektorze rolniczym czy turystycznym. Po upływie tego czasu należy złożyć stosowny wniosek o wydanie zezwolenia na pracę.

Obywatele Ukrainy i ułatwienia na rynku pracy

Jeśli obywatel Ukrainy przyjechał do Polski ze względu na działania wojenne na terenie jego kraju i jego pobyt został uznany za legalny, to jego legalizacja jest jeszcze prostsza. Wystarczy bowiem tylko powiadomienie o podjęciu zawodu, które składa przełożony zatrudniający Ukraińca. Uczulamy jednak, że powiadomienie nie uprawnia do pracy na podstawie oświadczenia bądź zezwolenia, to zupełnie inne przypadki. Jednak osoba z wizą lub kartą pobytu może się starać o uzyskanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania zawodu, decyzja o legalizacji zatrudnienia cudzoziemca leży w geście przedsiębiorcy.

 

1 komentarz

  • Piotr
    Odpowiedz 5 stycznia 2023 at 12:40

    Bardzo fajnie, że w obecnej sytuacji politycznej cudzoziemcy mogą skorzystać z ułatwienia! 🙂

zostaw komentarz