Czy obcokrajowiec może stracić prawo jazdy w Polsce za punkty karne?
W Polsce, tak jak i w innych krajach obowiązuje kodeks drogowy, do którego przestrzegania zobowiązani są wszyscy uczestnicy ruchu. Jego przestrzeganie jest niezwykle ważne, gdyż zapewnia nam bezpieczeństwo na drogach. Jazda zgodna z przepisami minimalizuje w znacznej mierze ryzyko związane z wypadkami drogowymi. Dotyczy to zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Za co wobec tego można stracić prawo jazdy?
Za co obcokrajowiec może stracić prawo jazdy w Polsce?
Obcokrajowiec, tak jak każdy kierowca w Polsce, może stracić prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. W Polsce system punktów karnych działa w ten sposób, że za różne wykroczenia drogowe kierowcy są karani punktami. Gdy liczba punktów przekroczy określony limit, kierowca może zostać wezwany na obligatoryjny kurs reedukacyjny, a w skrajnych przypadkach może nawet stracić prawo jazdy.
W przypadku obcokrajowców, jeśli posiadają oni prawo jazdy wydane przez inny kraj, proces może być nieco bardziej skomplikowany i zależeć od wielu kwestii, takich jak umowy międzynarodowe i wzajemne uznawanie kar pomiędzy Polską a krajem wydania prawa jazdy. W niektórych przypadkach, zamiast bezpośredniego odbierania prawa jazdy, obcokrajowcom może zostać zakazane prowadzenie pojazdów na terenie Polski na określony czas. W przypadkach, gdy kierowca będący obcokrajowcem nie zgadza się z decyzją o odebraniu prawa jazdy, warto skontaktować się z nami, gdyż rozwiązujemy różnego rodzaju problemy prawne.
Ile trzeba zebrać punktów karnych, żeby stracić prawo jazdy?
W Polsce limit punktów karnych, po przekroczeniu którego można stracić prawo jazdy, zależy od stażu kierowcy. Osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż rok, mogą stracić uprawnienia po zebraniu 20 punktów karnych. Dla bardziej doświadczonych kierowców limit ten wynosi 24 punkty karne.
Jakie wykroczenia są najwyżej punktowane?
Największą ilością punktów karnych są obciążone wykroczenia, które uznawane są za szczególnie niebezpieczne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przykładem może być jazda z nadmierną prędkością, zwłaszcza w terenie zabudowanym. Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym jest jednym z najczęstszych powodów otrzymywania wysokiej liczby punktów karnych. Surowo karana jest także jazda pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Takie zachowanie jest traktowane bardzo poważnie i oprócz wysokiej liczby punktów karnych może skutkować również odpowiedzialnością karną. Dużą ilość punktów karnych można otrzymać również za niezatrzymanie się do kontroli drogowej po wezwaniu przez uprawnione służby, a także spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, na przykład przez niebezpieczne wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy jazdę pod prąd. Bardzo poważnie traktowana jest również ucieczka z miejsca wypadku, w którym brało się udział jako kierowca. Takie zachowanie uznawane jest już nie za wykroczenie, a przestępstwo.
Jak widać, obcokrajowcy są tak samo traktowani jak Polacy, jeśli chodzi o karanie za nieprzestrzeganie zasad kodeksu drogowego. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące problemów związanych z prawem w Polsce, to koniecznie skontaktuj się z nami.