Zadzwoń

795 952 432

Facebook

Linkedin

Search
 

Legalizacja pobytu w Polsce

a

Lex Advena Prawo dla obcokrajowców w Polsce
Pomagamy, doradzamy, wspieramy

Legalizacja pobytu w Polsce w Kancelarii Lex Advena:

Sprawę prowadzi doświadczony adwokat

Kancelaria udziela wszelkich niezbędnych w procesie legalizacji informacji

Pomoc przy wypełnianiu formularzy

Adwokaci Kancelarii rozmawiają w języku angielskim i rosyjskim

Biuro Kancelarii znajduje się w centrum Wrocławia

Jak pomagamy?

Doradzamy i pomagamy na każdym etapie procesu legalizacji Państwa pobytu w Polsce. Zaczynamy od udzielenia informacji o wymaganych dokumentach, konsultujemy i pomagamy wypełnić potrzebne formularze, a następnie towarzyszymy podczas spotkań w odpowiednich urzędach, by dopilnować wszystkich formalności.

Świetna, profesjonalna pomoc prawników z tej wrocławskiej kancelarii. Ułatwili mi załatwienie formalności, wyjaśnili zawiłości prawne.

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie legalizacji pobytu w Polsce?

Legalizacja pobytu w Polsce

Cudzoziemiec, aby móc legalnie przebywać na terenie Polski, musi najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenia. Jednak w zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi, procedura będzie inna.

Cudzoziemcy w Polsce, którzy pochodzą z krajów należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub państw, które podpisały umowy o swobodnym przepływie osób, nie muszą rejestrować swojego pobytu, jeśli trwa on krócej niż trzy miesiące. Po tym czasie konieczne jest złożenie wniosku, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od wjazdu na terytorium RP. Nie dotyczy to sytuacji,w której obywatel UE przyjechał do Polski w celu poszukiwania pracy.

A jak przebiega legalizacja pobytu w Polsce obywatela Ukrainy bądź innego, niewymienionego wyżej kraju? Tak samo jak w poprzednim przypadku, do 3 miesięcy od dnia przekroczenia granicy, nie trzeba spełniać dodatkowych warunków pobytu. Lecz jeśli okres wskazany w wizie jest krótszy niż 3 miesiące, cudzoziemiec musi opuścić teren Polski przed upływem ważności wizy. Po opływie tego czasu konieczne jest uzyskanie karty pobytu.

Karta pobytu – co to jest?

Karta pobytu jest dokumentem potwierdzającym tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu w Polsce. Wraz z paszportem umożliwia wielokrotne przekraczanie granicy polskiej, stanowi także potwierdzenie posiadania uprawienia do pobytu w kraju.

Kartę pobytu wydaje się na podstawie jednego z zezwoleń: zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych. O jej wydanie mogą starać się także obcokrajowcy posiadający status uchodźcy lub którym przyznano ochronę uzupełniającą.

Należy wiedzieć, że karta pobytu wydawana jest na maksymalnie 10 lat.

Zezwolenie na pobyt stały

Legalizacja pobytu w Polsce cudzoziemca może zostać przeprowadzana poprzez wydanie zezwolenia na pobyt stały, czyli w praktyce – na czas nieoznaczony. W sytuacji, gdy kończy się dziesięcioletni termin ważności karty pobytu, konieczna jest jej wymiana. Nie można jej natomiast przedłużyć.

Zezwolenie na pobyt stały może być udzielone m.in. osobom polskiego pochodzenia, które zamierzają osiedlić się w kraju na zawsze, dzieciom cudzoziemców, którzy mają zezwolenia na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego RP, a także obcokrajowcom, którzy pozostają przez co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku w związku małżeńskim zawartym z obywatelem Polski.

Wniosek o uzyskanie zezwolenia składa się w wydziale właściwym ds. cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim, znajdującym się w obszarze zamieszkania obcokrajowca.

Zezwolenie na pobyt czasowy

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wydawane jest na okres maksymalnie 3 lat. Nie ulega przedłużeniu, co oznacza, że po jego terminie ważności konieczne jest ubieganie się ponownie o pozwolenie na pobyt.

Karta pobytu czasowego może być wydana m.in. cudzoziemcom, którzy podejmują pracę na terenie Polski, prowadzą działalność gospodarczą w Polsce, podejmują lub kontynuują pracę, a także prowadzą badania naukowe. Ponadto przepisy umożliwiają legalizację pobytu dziecka cudzoziemca w Polsce. Procedura w tym wypadku jest uzależniona od tego, jaki rodzaj zezwolenia na pobyt w Polsce mają rodzice.

Przepisy w zakresie legalizacji pobytu w Polsce są skomplikowane, dlatego jeśli potrzebujesz pomocy lub chcesz wyjaśnić wątpliwości, skontaktuj się z naszą kancelarią prawną.

Małżeństwo z obywatelem Polskim

Jednym ze sposobów na legalizację pobytu na terytorium RP jest małżeństwo z Polakiem. Może stanowić to także podstawę do uzyskania obywatelstwa polskiego. Prawnicy z naszej kancelarii wytłumaczą, jakie warunki trzeba spełnić.

Zakaz wjazdu na terytorium Polski

Obcokrajowiec może otrzymać zakaz wjazdu na terytorium Polski. Co robić w takiej sytuacji? Należy złożyć wniosek o skrócenie deportacji, a także uiścić opłatę skarbową. Ze względu na to, że cała procedura przeprowadzana jest w polskich urzędach, konieczne jest ustanowienie pełnomocnika, którym może być adwokat.