Zadzwoń

795 952 432

Facebook

Linkedin

Search

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez obcokrajowca. Jak założyć firmę będąc cudzoziemcem?

Praca

Obcokrajowiec w Polsce musi dostosować się do wielu rygorystycznych przepisów. Najczęściej konieczna jest legalizacja pobytu na terenie naszego kraju, a także dokonanie innych formalności. A czy obcokrajowiec może założyć firmę w Polsce? I na jakich zasadach się to odbywa?

Czy obcokrajowiec może założyć działalność gospodarczą?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak, może. Przy czym już na samym początku trzeba zaznaczyć, że dotyczy to firm, których rejestrowanie i prowadzenie jest dopuszczone przez polskie prawo. Trzeba jednak najpierw spełnić określone wymagania. A jakie? I kogo będą one dotyczyć?

Przepisy inaczej regulują tę kwestię, gdy działalność gospodarczą chce założyć cudzoziemiec spoza UE czy pochodzący z kraju należącego do tej wspólnoty. Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli obcokrajowiec jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa należącego do Europejskiego Obszar Gospodarczego lub innego kraju, które zawarło umowę o swobodzie przedsiębiorczości, może prowadzić firmę na tak samych zasadach, co polscy obywatele.

A co w przypadku cudzoziemców spoza grupy państw UE, EFTA oraz EOG? Oni muszą spełnić dodatkowe warunki, aby móc zarejestrować działalności w Polsce. Przede wszystkim konieczne jest zdobycie jednego z zezwoleń – na pobyt stały, czasowy lub pobyt rezydenta długoterminowego. Wyjątek stanowią osoby posiadające ważną Kartę Polaka, status uchodźcy lub ochronę czasową – oni mogą założyć firmę bez konieczności ubiegania się o powyższe dokumenty. Wyróżnia się jeszcze sytuację, w której prowadzenie firmy nie wymaga obecności w Polsce – wtedy też można założyć przedsiębiorstwo, musi mieć ono jednak formę jednej ze spółek prawa handlowego.

Obcokrajowiec zakłada firmę w Polsce – o czy trzeba wcześniej wiedzieć?

Gdy już wiadomo, kto może prowadzić działalność gospodarczą na terenie naszego kraju, pojawia się następne pytanie: jak obcokrajowiec może założyć firmę w Polsce?

Pozornie nie jest to wcale trudne, ponieważ wygląda podobnie, jak w przypadku obywateli polskich. A czemu tylko pozornie? Jeśli występuje bariera językowa, to często ona jest źródłem problemów podczas wypełniania formularzy, wniosków. Zwykle też nieznajomość polskich przepisów generuje wiele frustracji i wątpliwości. Jak sobie z tym poradzić? Można skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże w przygotowaniu całej dokumentacji.

Co ciekawe jednak, założenie firmy w Polsce nie wymaga fizycznej obecności w kraju – obecnie formalności można załatwić przez internet. Jeśli jednak obcokrajowiec zdecyduje się na udzielenie pełnomocnictwa, wymagane będzie przeprowadzenie tego procesu przed notariuszem w Polsce. Z tego rozwiązania często korzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę w formie zagranicznego oddziału.

Czy obcokrajowiec może założyć konto w polskim banku?

Chociaż polskie przepisy nie wymagają posiadana firmowego konta bankowego, w praktyce na to rozwiązanie decyduje się wiele osób prowadzących działalność gospodarczą. A czy nie będzie z tym problemu w przypadku obcokrajowców? Obecnie banki znacznie rozszerzają swoją ofertę, dostosowują ją do zmieniających się potrzeb klientów. Dzięki temu możliwe jest założenie konta przez cudzoziemca, aczkolwiek w niektórych sytuacjach konieczne może być dostarczenie większej ilości dokumentów.

No Comments

Leave a Comment

Translate »