Doradca Klienta Indywidualnego a Biznesowego – zakres obowiązków
Każda firma usługowa czy sprzedażowa działa dzięki klientom. Im bardziej zadowoleni są użytkownicy, tym bogatsza staje się firma. A ponieważ w dzisiejszych czasach, gdy konkurencja w różnych branżach rośnie, a podejście do klienta to podstawa, praca w doradztwie jest wysoko cenionym zawodem. Czym charakteryzuje się praca Doradcy Klienta Indywidualnego? I jakie obowiązki ma Doradca Klienta Biznesowego? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
- Doradca Klienta Indywidualnego – co to za posada?
- Na czym polega praca Doradcy Klienta Biznesowego?
- Doradca Klienta Indywidualnego a Biznesowego – zarobki
- Gdzie szukać ofert pracy z klientem?
Doradca Klienta Indywidualnego – co to za posada?
Wśród wielu ofert pracy z klientem, Doradca Klienta Indywidualnego jest jednym z najbardziej wymagających stanowisk. Ogłoszenia z zapotrzebowaniem na takie stanowisko z różnych względów cieszą się wśród poszukujących dużym powodzeniem. Jeśli Ty również myślisz o tego rodzaju karierze, zajrzyj na https://www.gowork.pl/praca/doradca-klienta;st. Czy warto? Obecnie wiele przedsiębiorstw szuka Doradców Klientów Indywidualnych, a specyfika tej posady zależy w większości od firmy, która poszukuje rąk do pracy. Zupełnie inne będą obowiązki Doradcy Klienta Indywidualnego w banku, a inne w firmie informatycznej. Warto jednak zaznaczyć, że osoba na tym stanowisku w dużej mierze zajmuje się dokładnym i szczegółowym sporządzaniem umów oraz ich prezentacją przed klientami, niezbędna jest więc podstawowa znajomość prawa. Nie powinno to jednak zniechęcić poszczególnych kandydatów – w firmie pracownik zazwyczaj jest szkolony w zakresie, w jakim będzie on doradzał klientowi. Doradca Klienta Indywidualnego w banku będzie więc musiał posiadać podstawową wiedzę o prawie bankowym, jednak bardziej skomplikowanymi kwestiami zajmą się specjaliści.
Doradca Klienta Indywidualnego przede wszystkim prezentuje w przyjazny sposób już istniejącym lub potencjalnym nowym klientom ofertę danej firmy. To on odpowiada również za prowadzenie relacji z klientami, proponowanie im nowych rozwiązań, oferowanie aneksów do umów i dobrą atmosferę.
Na czym polega praca Doradcy Klienta Biznesowego?
Nieco węższą specjalizacją zajmuje się Doradca Klienta Biznesowego. W tym przypadku doradcy muszą być nieco bardziej wyszkoleni. Podstawową umiejętnością, jaką należy posiadać na tym stanowisku, jest zdolność zrobienia wnikliwego, rzetelnego researchu i znajomość technik analizy rynku. Doradcy Klienta Biznesowego oferują usługi ściśle dopasowane do potrzeb klienta. Tylko w ten sposób możliwe jest pozyskanie klienta, czasem nawet partnera biznesowego na długie lata. W tym przypadku należy wykazać się dużym nakładem sił, aby uzyskać jednego choćby klienta, transakcja jest jednak zazwyczaj opłacalna.
Doradca Klienta Biznesowego oprócz umiejętności komunikacyjnych, które są tutaj kluczowe, powinien wykazywać się nienagannymi manierami, znajomością wielu zagadnień (w oczywisty sposób zwłaszcza tych, których dotyczy jego posada) i miłą aparycją. Są to cechy bardzo cenne, jednak nie każdy je posiada.
Doradca Klienta Indywidualnego a Biznesowego – zarobki
Praca Doradcy Klienta wiąże się z zarobkami, które przekraczają najniższą krajową, ale nie sięgają kolosalnych kwot. W oczywisty sposób Doradca Klienta Indywidualnego zarobi mniej niż Doradca Klienta Biznesowego. W pierwszym przypadku, jak wskazuje strona wynagrodzenia.pl, średnia miesięczna pensja na tym stanowisku wynosi 4220 złotych brutto. Co drugi pracownik w tym sektorze otrzymuje pensję w wysokości od 3500 do 5259 złotych brutto.
Jeśli natomiast chodzi o Doradcę Klienta Biznesowego, średnia zarobków na tym stanowisku wyniosła 5800 złotych brutto. Najmniej zarabiający Doradcy Klientów Biznesowych zarabiają w Polsce około 4610 złotych brutto, wyższe stawki oscylują w okolicach 7430 złotych brutto.
Gdzie szukać ofert pracy z klientem?
Jeśli poszukujesz pracy jako Doradca Klienta, warto odwiedzić któryś z serwisów ogłoszeniowych. Oferty pracy na stanowisko Doradcy Klienta są dostępne w różnych miastach i na rozmaitych warunkach. Warto użyć filtrów i wybrać odpowiednią kategorię lub wpisać w wyszukiwarce nazwę stanowiska.
Dobrym sposobem jest też aplikowanie bezpośrednio do firmy, która nas interesuje. Nawet jeśli nie prowadzi ona obecnie rekrutacji, warto wysłać CV i poczekać na to, aż jakieś stanowisko się zwolni.